czwartek, 14 czerwca 2012





Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Tegoroczna piąta już edycja teatralnych półkolonii i warsztatów odbywa się między 30 czerwca a 31 sierpnia 2012 roku w dwudziestu sześciu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej. W tym roku obok projektów teatralnych w ramach programu realizowane są także projekty taneczne we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni. Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowychwidzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, towarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Centrum Kultury w Knurowie, Stowarzyszenie Kultury Niefizycznej w Pietrzykowie, Fundacja MI-RO-RO w Kolbudach, Teatr Bagatela im. T. Boya-Żeleńskiego w Krakowie, TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi NOVA w Łośnie, Stowarzyszenie Teatralne CHOREA w Łodzi, Bydgoski Teatr Lalek "Buratino” w Małej Nieszawce, Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie, Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Fundacja im. ks. Siemaszki - Centrum Edukacyjne Radosna Nowina w Piekarach, Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie, Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno – Teatralne „Stacja Szamocin” w Szamocinie, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Stowarzyszenie Teatr Wiczy w Toruniu, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Karpackiej „Karpatka” w Zawadce Rymanowskiej, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Klub Kultury „Falenica” w Warszawie, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka, HOBO Art Foundation w Warszawie, Stowarzyszenie Działań twórczych "Republika Warszawa" w Warszawie, Fundacja Artystyczna PERFORM w Warszawie, Stowarzyszenie „Niezależna Manufaktura Taneczna” we Wrocławiu, Towarzystwo Kultury Czynnej we Wrocławiu.

Lato w Tetrze - Teatr w Lesie” to oferta półkolonii teatralnych dla dzieci z Gminy Kolbudy, realizowana w terminie 23 lipca-6 sierpnia 2012 r.. Uczestnikami projektu będą dzieci w wieku 10-15 lat uczęszczające do lokalnych szkół. Głównym celem warsztatów realizowanych w ramach tego przedsięwzięcia jest zapoznanie uczestników z językiem teatralnym, który stanie się formą artystycznego wyrażania siebie. Podczas pracy warsztatowej poddana zostanie eksploracji teza, że las może stać się teatrem, a wydarzenia dziejące się naturalnie w lesie mogą być formą scenariusza. Obserwacja, doświadczanie i poszukiwanie teatru w lesie oraz poznawanie lokalnych legend związanych z lasem staną się potencjałem zmieniającym rzeczywistą przestrzeń naturalną w formę literacką. Uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć innowacyjnych metod teatralnych (warsztaty teatralne), stworzyć instrumenty elektroniczne (warsztaty muzyczne), przygotować instalacje scenograficzne (warsztaty scenograficzne) oraz zrealizować reportaż filmowy (warsztaty dziennikarskie). Uczestnicy będą pracować w dwóch grupach: w godzinach 9.00-12.00 lub 13.00-16.00. Wynikiem pracy twórczej będzie spaktakl, który zaprezentowany zostanie w wybranej przestrzeni leśnej w Kolbudach, 5 sierpnia 2012 r. (niedziela), godz. 20.30. 13 sierpnia 2012 r. spektakl zostanie zaprezentowany w Maratonie Lata w Teatrze odbywającym się w gdańskim Teatrze Miniatura oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Kolbudach we wrześniu. Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne. Projekt jest współfinansowany przez Urząd Gminy Kolbudy.